معرفی بازی کور و گردله، بازی محلی استان لرستان

[ad_1]

3078310890 معرفی بازی کور و گردله، بازی محلی استان لرستان

معرفی بازی کور و گردله

هر بازي محلی دنیایی از باورهای فرهنگی یک قبیله و یک محل را در دل خود به امانت دارد، بنابراین با فراموشی هر یک از این بازي ها در روزگاری که تکنولوژی امروزی در حال توسعه است همچنین که قسمتی از خاطره پیشینیان ما را از بین می برد به آسانی گنجایش بسیار زیاد این بازي ها را هم براي ایجاد تنوع در اوقات فراغت را کمرنگ ميکند. در ادامه به معرفی بازي محلی کور و گردله می پردازیم.

بیشتر بخوانید:  بیوگرافی شهرام شکیبا مجری و بازیگر تلویزیون

هدف از بازي کور و گردله:
داشتن یک روز شاد و مفرح

معرفی بازي کور و گردله:
بازي کور و گردله جزء یکی از محبوبترین بازي های محلی و بومی استان لرستان میباشد. تعداد بازیکن های بازي کور و گردله بایستی مسلما جفت باشند.

براي آغاز و تعيين نوبت بین دو دسته، نخست با یک سکه ای شیر یا خط می اندازند و یا میتوانید بازي گردو شکستم را انجام دهید و کسی که پایش روی پای دیگری رفت آغاز کننده بازي مي شود.

بیشتر بخوانید:  بیوگرافی هدیه بازوند + عکس های هدیه بازوند

گروهی که نوبت به انها نرسیده است، بشکل چهارپایه می ایستند و شخصی که به عنوان سر گروه انان برگزیده شده ، رشته نخی به دست یکی از آن ها داده دور تا دور آن ها را می بندد و یک سر نخ را به دست خود می گیرد.

گروه مقابل که در نزدیکی نفرات خوابیده گردش ميکنند ، باید تلاش نمایند تا سوار بر کتف آنان شوند و سر دسته آنان هم با پای خود تلاش ميکند تا به قوزک پای انها بزند.

بیشتر بخوانید:  بیوگرافی بازیگران سریال پدر پسری + عکس های بازیگران مجموعه پدر پسری

هر موقع در این بین پای سردسته به پای یکی از اشخاص حمله کننده اصابت کند، آنان بازي را باخته و بایستی بجاي اشخاص خوابیده قرار گیرند. ولی هر موقع یکی از اشخاص ایستاده سوار بر کتف یکی از اشخاص خوابیده شود، سرگروه دسته خوابیده حق زدن ندارد و باید گروه خوابیده هم چنان در حالت خود باقی بمانند و بازي به همین طريق ادامه پیدا ميکند .

 

منبع: بیتوته

[ad_2]

مطلب پیشنهادی

بیوگرافی ایرج راد + عکس

[ad_1]   ایرج راد بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون   بیوگرافی و عکس های …